RMCF1206FTR510 Stackpole Electronics Inc. RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 0.51 Ohm ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Part Nnumber
RMCF1206FTR510
Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 0.51 Ohm ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Producer
Stackpole Electronics Inc.
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Stackpole Electronics Inc. Series RMCF Packaging Cut Tape (CT) Part Status Active Resistance (Ohms) 0.51 Tolerance ±1% Power (Watts) 0.25W, 1/4W Composition Thick Film Features Automotive AEC-Q200 Temperature Coefficient ±200ppm/°C Operating Temperature -55°C ~ 155°C Package / Case 1206 (3216 Metric) Supplier Device Package 1206 Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) Number of Terminations 2 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword RMCF1206FTR510 Stackpole Electronics Inc. RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 0.51 Ohm ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film)